SVETOZOR

Internetový magazín prinášajúci odborné články s prevažne trvalou alebo dlhodobou platnosťou

Prigožin, dôvody vojny Ruska proti UkrajinePrepis časti z jeho tridsať minútového videa, ktoré uverejnil 23. 6. 2023Jevgenij Prigožin

23. 6. 2023Jevgenij Prigožin patril k úzkemu okruhu ľudí blízkych Putinovi. Len málokto videl tak dobre do zákulisia vojny na Ukrajine, ako práve Prigožin, ktorý sa na nej priamo podieľal.

Jevgenij Prigožin

Jevgenij Prigožin na videu, ktoré uverejnil 23. 6. 2023

Teraz o tom, prečo sa začala špeciálna operácia.

Ukrajinci mali zoskupenie, ktoré sa nachádzalo pozdĺž hraníc s územím Donbasu, práve to, cez ktoré sme prerazili z Popasnaja do Arťomovska. Táto skupina pozostávala z rôznych dobrovoľných, povedzme, nacionalistických formácií a pozostávala aj z aktívnej armády Ozbrojených síl Ukrajiny. S touto skupinou sme si vymieňala strely. Udreli sme my na nich, oni na nás. Dialo sa to celých tých dlhých 8 rokov od roku 2014 do 2022. Niekedy sa počet rôznych prestreliek zvýšil, zhruba povedané, výmena nábojov, výmena výstrelov, niekedy ich ubudlo. 24. februára sa nedialo nič výnimočné. Teraz sa už ministerstvo obrany snaží oklamať verejnosť, snaží sa oklamať prezidenta a vyrozprávať príbeh, že zo strany Ukrajiny došlo k šialenej agresii a chystali sa na nás zaútočiť spolu s celým blokom NATO. Špeciálna operácia, takzvaný 24. február, bola spustená z úplne iných dôvodov.

...

Prečo sa začala špeciálna operácia? Krásny príbeh o demilitarizácii a denacifikácii Ukrajiny. Bolo by mu možné uveriť, keby sa režim na Ukrajine zmenil za tri dni, hoci pokiaľ som ponorený do tohto príbehu, Zelenskyj, keď sa stal prezidentom, bol pripravený na akékoľvek dohody. Stačilo zísť z Olympu, ísť vyjednávať, pretože celá východná Ukrajina je obývaná ľuďmi, ktorí sú geneticky Rusi. A preto, čo sa dnes deje, týchto genetických Rusov zabíjame.

...

Načo bola vojna?

Vojna bola potrebná, aby skupina tvorov jednoducho zvíťazila a bola povýšená, čo ukázalo, aká silná armáda to bola. Aby Šojgu dostal maršala, tento dekrét bol už pripravený a dostal druhú hviezdu hrdinu, pretože sa veľmi chcel zapísať do histórie ako veľký tuvanský vojenský veliteľ, ktorý sa stal dvakrát hrdinom a maršálom v prakticky mierovom období. Vojna nebola potrebná na to, aby sme vrátili ruských občanov do nášho lona, a nie na demilitarizáciu a denacifikáciu Ukrajiny. Bolo to potrebné kvôli jednej hviezde s dodatočnou výšivkou po obvode, aby jeden duševne chorý človek, ktorý leží v rakve, priniesol túto hviezdu na vankúši. To po prvé.

A po druhé, oligarchovia potrebovali vojnu. Potreboval ju klan, ktorý dnes vlastne ovláda Rusko. Tento oligarchický klan dostane všetko, čo môže. Ak sa pre tento klan zatvoria zahraničné podniky, štát okamžite rozdelí domáce podniky a prevedie ich naň. Preto sú podnikatelia uväznení, banky zatvorené, aby klan neprišiel o množstvo svojich peňazí. Nepotrebujú peniaze. Už dávno urobili všetko pre seba. Kliniky so špeciálnymi prístrojmi, aby ak nedajbože dostanú rakovinu a všetko ostatné, aby žili čo najdlhšie. Táto oligarchická elita myslí len na jedno: ako zachovať svoje telo čo najdlhšie a aby bolo ich telo v čo najlepšom stave. Je to ich mozgová choroba. Nemyslia na krajinu, ani na ľudí, ani na vojnu, ani na nič iné, len na seba. Preto druhou najdôležitejšou úlohou špeciálnej operácie bolo vymenovanie Medvedčuka za prezidenta Ukrajiny. Ten istý Medvedčuk, ktorý sa už vopred vybral do Kyjeva, sedel a čakal, kým prídu ruské jednotky, Zelenskij utečie, všetci zložia zbrane a stane sa prezidentom Ukrajiny. Výzva spočívala v hmotnom majetku, ktorý bude potrebné rozdeliť po tom, ako nad ním prevezme kontrolu. A bolo by pekné potrestať Zelenského režim, bolo by pekné potrestať Američanov za štátny prevrat na Ukrajine v roku 2014, a bolo na to veľa času, ktorý bol stratený.

...

Rozhodli sa menovať Medvedčuka, Medvedčuka zatkli, vymenili ho za celý Azov. Ale ak chceme denacifikovať Ukrajinu, pretože Azov je základom nacionalistických štruktúr Ukrajiny, prečo sme to zmenili? Prečo je nám taký drahý, prečo sme ho nedali na zastrelenie? A najdôležitejšia otázka je, prečo sme ho nevymenili za zajatých bojovníkov, prečo sme Azov nevymenili za vojakov, ale vymenili za túto zdochlinu – za Medvedčuka, ktorý má dobré priateľské vzťahy, povedzme, vo vedení našej krajiny?Odkazy na zdroje:

Prigožin, video:

ПРИГОЖИН: «Россия докатилась до позора». Последнее интервью перед началом мятежа ЧВК «Вагнер»
https://www.youtube.com/watch?v=aHSdIyr-OQE

Úplný prepis videa v ruštine:

Стенограмма видео Пригожина от 23-06-2023 - Итак, с чего началась так называемая спецоперация?
https://sites.google.com/view/prigozhin-video-text-russian/home

Úplný prepis videa v angličtine:

So, how did the so-called special operation begin?
https://sites.google.com/view/progozhin-video-23-06-23/