SVETOZOR

Internetový magazín prinášajúci odborné články s prevažne trvalou alebo dlhodobou platnosťou

Je súčasné Rusko fašistické?Autor: Oto Zapletal

Dátum: 14. 1. 2023Účelom tohto článku je stručné zhrnutie názorov a argumentov, podľa ktorých v súčasnom Rusku fašizmus je, v spodnej časti článku sú názory a argumenty, podľa ktorých v súčasnom Rusku fašizmus nie je.Putin je prirovnávaný k Hitlerovi

Najmä po ruskom útoku na Ukrajinu je Rusko často označované za fašistické a Putin je prirovnávaný k Hitlerovi. Táto fotografia je z protestov proti vojne na Ukrajine v Londýne.
Dátum nasnímania fotografie: 27. február 2022.
Autor a licencia: Alisdare Hickson from Woolwich, United Kingdom (CC BY-SA 2.0)


Čo je fašizmus?


Ak sa vysloví slovo fašizmus, tak väčšina ľudí si predstaví Hitlera a hrôzy spáchané za vlády Hitlera. Lenže niektorí historici tvrdia, že Hitler bol národný socialista, a že by sme mali rozlišovať medzi termínom fašizmus a národný socializmus (nacizmus). Fašizmus bol v Taliansku, kde existovala Partito Nazionale Fascista (Fašistická národná strana), Nemci za vlády Hitlera svoje zriadenie nazývali národným socializmom.

Podľa väčšiny historikov však fašizmus je samostatná politologická kategória aj mimo Talianska, a spadá do nej i nacizmus. Fašizmus a nacizmus, to, že majú odlišné symboly, ešte neznamená, že sú odlišným fenoménom. Fašizmus i nacizmus sú typologicky podobné režimy. Taliansky fašizmus a nemecký fašizmus (nacizmus) sa líšia v radikálnosti a rasizme, ide však o rovnaký typ hnutia.[01]

V súčasnej historickej vede sa často používa súhrnné označenie totalitné režimy, kde sa popri fašizmu zaraďujú aj politické režimy vytvorené a riadené na základe komunistickej ideológie. V Českej republike pracuje Ústav pro studium totalitních režimů, ktorý študuje obdobie, počas ktorého bolo Česko pod nadvládou nacistov (fašistov), a aj obdobie pod vládou komunistov. Na Slovensku túto činnosť vykonáva Ústav pamäti národa.

Neexistuje úplná zhoda historikov na nejakej jednej, všeobecne platnej definícii fašizmu. Existuje celá rada rôznych definícii fašizmu. V súčasnosti medzi historikmi má zrejme najväčšiu podporu definícia fašizmu, ktorej autorom je historik a politológ Roger Griffin.

Zbierka citátov, podľa ktorých je súčasné Rusko fašistické, Putin je fašista či novodobý Hitler. Citáty, podľa ktorých v súčasnom Rusku fašizmus nie je, sú v záverečnej časti článku.V marci 2014 politológ Stanislav Belkovskij tvrdí:
„Россия возвращается к СССР в ходе выездных виз. Инакомыслие - преступление. А новая идеология уже получила название - "рашизм". Такой себе антифашизм, но по сути с фашистским лицом и сущностью.“ [02]

Preklad:
„Rusko sa vracia do ZSSR v rámci výstupných víz. Nesúhlas je zločin. A nová ideológia už dostala meno - "rašizmus". Taký antifašizmus, ale v skutočnosti s fašistickou tvárou a podstatou.“V roku 2015 ruský zavraždený opozičný politik Boris Nemcov, v poslednom svojom rozhovore, označil ruský režim za fašistický:

„Máme propagandu goebbelsovského strihu. Máme štát s jedným vodcom a jednou stranou, ostatné partaje a hra na voľby sú len kamufláž. A štátostrana má k dispozícii ozbrojené oddiely ochotné biť aj zabíjať. Čo iné je to ako fašistický režim? Putin sám ale nie je fašista, je to cynik. V Rusoch vzbudil komplex menejcennosti voči Západu. Pocit, že svet nás docení len cez našu agresivitu, silu a násilie.”[03]Začiatkom decembra 2021 sa vo Vilniuse konalo Fórum Slobodné Rusko, vystúpil na ňom aj Garry Kasparov, ruský šachový veľmajster a majster sveta v šachu v rokoch 1985–2000 a opozičný demokratický politik. Dnes žije v USA.

Povedal:
„Diktátori vždy zakrývajú svoje agresívne plány mierumilovnou rétorikou. Hitler prakticky všetky svoje prejavy začínal slovami „chceme mier“. Ako vieme, Nemecko bojovalo za mier a vojenskú silu používalo iba na obranu pred najrôznejšími vonkajšími hrozbami. Putinova rétorika nemá nič spoločné so skutočnou ruskou zahraničnou politikou, pretože tá už má bohatú históriu – zahŕňa agresiu proti Gruzínsku, anexiu Krymu, podporu separatistov na východe Ukrajiny, vojenské akcie, ktorých sa s najväčšou pravdepodobnosťou zúčastnila maskovaná ruská armáda.“[04]Historik Kamil Galeev, v marci 2022, komentuje fotografiu skupiny mladých Rusov, ktorí majú Z na hrudi , naznačuje, že „Z“ má podobný zmysel, ako mali fašistické symboly.

„Let's discuss what's happening in Russia. To put it simply, it's going full fascist. Authorities launched a propaganda campaign to gain popular support for their invasion of Ukraine and they're getting lots of it. You can see "Z" on these guys' clothes. What does it mean?“ [05]

Preklad:
„Poďme diskutovať o tom, čo sa deje v Rusku. Zjednodušene povedané, ide to naplno fašisticky. Úrady spustili propagandistickú kampaň, aby získali ľudovú podporu pre ich inváziu na Ukrajinu a dostávajú jej veľa. Na oblečení týchto chlapov môžete vidieť "Z". Čo to znamená?“Marián Repa, komentátor denníka Pravda, v apríli 2022 v článku „Obyčajný ruský fašizmus“ napísal:

„Zverstvá na Ukrajine sa však dejú tu a teraz. Ako sa mohlo stať, že krajina, ktorá pred takmer 80 rokmi porazila fašizmus, sa teraz sama správa ako fašisti? Nuž jednoducho. Uverili vo svoju výnimočnosť a stoj čo stoj chcú zachrániť svoje impérium. A keďže odmietajú čo i len pripustiť existenciu ukrajinského národa, tak sa ho snažia vykynožiť. Posun od „nemôžete tu žiť“ k „nemôžete žiť“ je na prvé počutie nebadateľný, no konzekvencie sú zásadné.“ [06]Denník New York Times, 19. mája 2022, uverejnil článok s názvom „Mali by sme to povedať. Rusko je fašistické.“, ktorý napísal Timothy Snyder, profesor histórie na univerzite v Yale a autor mnohých kníh o fašizme, totalite a európskych dejinách.

V článku okrem iného napísal:

„...today’s Russia meets most of the criteria that scholars tend to apply. It has a cult around a single leader, Vladimir Putin. It has a cult of the dead, organized around World War II. It has a myth of a past golden age of imperial greatness, to be restored by a war of healing violence — the murderous war on Ukraine.“[07]

Preklad:

„...dnešné Rusko spĺňa väčšinu kritérií, ktoré vedci zvyknú uplatňovať (na fašizmus, poznámka prekladateľa). Má kult okolo jediného vodcu, Vladimíra Putina. Má kult mŕtvych, organizovaný okolo druhej svetovej vojny. Má mýtus o minulom zlatom veku imperiálnej veľkosti, ktorý má byť obnovený vojnou uzdravujúceho násilia – vražednou vojnou na Ukrajine.“Britský profesor a expert na Rusko, Mark Galeotti, ktorý sa posledných 25 rokov zameriava na prezidenta ruskej federácie Vladimíra Putina, vidí viacero podobnosti Putina s Hitlerom (máj 2022). Vyberám jednu podobnosť:

„Dumá nad vojnou a premýšľa o stratégii na bojisku, čo je znepokojujúce pre Rusko, pretože história nám hovorí, že to je presný opak toho, čo by mal robiť. Putin nemá žiadne vojenské skúsenosti.“ Vodca ale napriek všetkému ďalej trvá na tom, že bude priamo zasahovať do vedenia vojny rovnako ako vtedy Hitler. „Zo svojho bunkra pod ulicami Berlína úlohoval svojich vojakov až do konca.“[08]Vasyl Cherepanyn (je vedúcim Výskumného centra vizuálnej kultúry v Kyjeve a organizátorom Kyjevského bienále, medzinárodného fóra pre umenie, vedomosti a politiku.) v júni 2022 napísal:

„Je to pár rokov, čo som počas panelovej diskusie o politike pamäti na univerzite v nemecky hovoriacej krajine označil ruského prezidenta Vladimíra Putina za „najmocnejšieho fašistického politika na svete“. Organizátori mi potom nesmelo povedali, že udalosť sa síce vydarila, ale nálepka, ktorou som počastoval kremeľského vodcu, bola „príliš silná“ – hoci Rusko už vtedy okupovalo Krym a na Donbase, regióne na východe Ukrajiny, začalo vojnu. Neprekvapil ma toľko samotný komentár organizátorov ako skôr spôsob, akým ho predniesli. Zdalo sa, že sa cíti nelíčene trápne, akoby som povedal niečo obscénne.

Prvé ruské bomby, ktoré 24. februára dopadli na Ukrajinu, dali mojej domnelej vulgarite za pravdu. Predtým bol Putinov fašizmus západnými finančnými a politickými elitami bohužiaľ natoľko akceptovaný, že sa z jeho verejného pranierovania cítili nesvoji: tak dlho to bolo „príliš silné“, až bolo „príliš neskoro“. Ani napriek vŕšiacim sa zjavným a nezvratným dôkazom sa mnohí doteraz nezbavili zdráhavosti nazývať veci pravými menami.“[09]V júli 2022 Dominik Hašek, bývalý český hokejový brankár, hokejová legenda, kandidát na prezidenta Českého zväzu ľadového hokeja, odpovedá na otázku: Považujete Rusov za fašistov? Považujete ruských športovcov za fašistov?

„Doteraz som nikde nepovedal, že považujem Rusov za fašistov. Iba som slovo fašizmus raz použil pri odpovedi, keď som citoval človeka, ktorému som odpovedal (a tiež to tam uviedol do zátvorky). Ale najprv si povedzme, čo to fašizmus je. Medzi jeho základné rysy patrí militarizmus, silná vedúca osobnosť vo vedení štátu, nacionalizmus teda nadraďovanie svojho národa nad druhý a averzie k cudzincom. O tom, že Ruská federácia vydáva v pomere na počet obyvateľov a svoj HDP na zbrojenie v percentách najviac alebo takmer najviac zo všetkých krajín na svete, je fakt. Že na čele ruského štátu je dlhodobo osobnosť, ktorá je takmer nad zákon, ktorá určuje zákony, ovplyvňuje štátne a nielen štátne médiá je tiež fakt. A že na čele ruského štátu je človek, ktorý často bráni ľuďom sa zhromažďovať a verejne ho kritizovať a mnoho ďalšieho, je tiež pravda. No a nacionalizmus, teda slová, z ktorých je cítiť od politických a mediálnych reprezentantov vašej krajiny istá nadradenosť nad ukrajinským národom, tiež počujem často. To znamená, že mnohé formy fašizmu politika vašej krajiny vyžaruje.“Česky píšuci publicista, esejista a scenárista židovského pôvodu, Jefim Fištejn (tyzden.sk) v auguste 2022 povedal:

„Kto vládne v Rusku? Je to úzka skupina troch, možno štyroch ľudí. Rusko nebolo nikdy vo svojich moderných dejinách také uzavreté ako teraz. Putinov režim je doslova zrkadlovým odrazom Hitlerovského Nemecka.“[11]Bloger Rastislav Profant (blog.sme.sk) v auguste 2022 napísal:

„Rusko je dnes fašistická krajina. Väčšina Rusov tento fakt nikdy nepochopí a zvyšku to bude trvať desaťročia, kým prijmú tento pohľad na ruskú politickú situáciu v roku 2022.

...

Rusi ktorí to nepochopia, budú vravieť, že Rusko porazilo fašistické Nemecko a teda nemôžu byť fašistická krajina. To je, ako keby ak niekto bol raz obeťou nejakej doktríny, ten človek už je zaočkovaný a nikdy nemôže byť jej prenášateľom. Problém je, že dnes už väčšina ľudí, ktorí sa zaoberajú politikou a rozumejú, že Sovietsky zväz a nacistické Nemecko neboli nepriatelia, ale blízki spojenci. Dokým Nemecko (zákerne) nenapadlo Sovietsky zväz. Preto je pre Rusko skok ku fašizmu - skôr maličký krôčik, než otočka o 180 stupňov, ako si to Rusi myslia.“[12]Pavel Baroch v článku uverejnenom v septembri 2022 píše (tydenikhrot.cz):

„V mnohých ohľadoch sa ale ruský prezident Vladimír Putin chová skôr ako nacistický vodca Adolf Hitler, týka sa to práve aj ideologického pôsobenia na najmladšiu generáciu. Ostatne už v júli podpísal Putin zákon, ktorým založil Všeruské hnutie detí a mládeže, ktoré má podobné rysy ako Hitlerjugend. Síce nenesie Putinovo meno, ale ruský prezident má nad organizáciou kontrolu.“[13]Publicista Karel Hvížďala v novembri 2022 napísal:

„Dnes sa používa najčastejšie definícia fašizmu od Rogera Griffina, ktorá fašizmus definuje ako ideológiu vychádzajúcu vždy z vlastnej vyvolenosti. Tá poveruje vodcu, aby národ vyviedol z krízy s odvolaním sa na slávnu minulosť: u Talianov to bola rímska minulosť, nacisti chceli vytvoriť tretiu ríšu ako nástupcu predchádzajúcich dvoch ríš, slovenský fašizmus sa odvolával na Veľkú Moravu, maďarský na veľké Uhry, rakúsky sa chcel s Nemeckom atď. A v súčasnom Rusku ide zase o znovuvzkriesenie veľkosti z doby Sovietskeho zväzu.“[14]Oleksij Danilov, tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny začiatkom decembra 2022 povedal:

„Hitlera a Putina považujem za siamské dvojčatá... sú to podobní ľudia. Človek, ktorý rozhoduje o tom, že je potrebné bombardovať civilné obyvateľstvo, vysmievať sa im, zabíjať nevinné deti, a nie je to jedno, desať - sú to stovky detí, ktoré v tejto vojne zomreli len preto, že niekto v Kremli chcel mať nejakú preferenciu,...“[15]Ruský biológ a občiansky aktivista Oleg Orlov v decembri 2022 napísal:

„V roku 1995 Ruská akadémia vied na základe zadania ruského prezidenta Borisa Jeľcina vypracovala a predložila nasledujúcu definíciu fašizmu: „Fašizmus je ideológia a prax, ktorá schvaľuje nadradenosť a výnimočnosť určitého národa alebo rasy, smerujúca k rozdúchaniu národnostnej nenávisti, zdôvodňovaniu diskriminácie demokracia, zakladanie kultu vodcu, použitie násilia a teroru na potlačenie politických odporcov a akýchkoľvek foriem nesúhlasu a ospravedlňovania vojny ako prostriedku riešenia problémov medzi štátmi.“

Podľa môjho názoru vývoj v Rusku úplne zodpovedá tejto definícii. Súčasná, minulá aj budúca opozícia Ruska voči okolitým štátom (predovšetkým európskym), utvrdzovanie sa v nadradenosti svojbytnej ruskej kultúry (nie v úzko etnickom, ale v imperiálnom zmysle), odmietanie samotnej existencie ukrajinského národa, jazyka a kultúry – to všetko sa stalo základom štátnej propagandy. A ako sa veci majú s odmietaním demokracie, kultom vodcu a potláčaním nesúhlasu, to je viac ako zrejmé…“[16]Autorka knihy „Is Russia Fascist? Unraveling Propaganda East and West“ („Je Rusko fašistické? Rozptýlenie propagandy Východ a Západ“) Marlène Laruelle odmieta definíciu Ruska ako fašistického režimu, ale taktiež ponúka svoju vlastnú perspektívu a porovnáva putinizmus s gaulizmom. Domnieva sa, že tieto politické režimy zdieľajú rad charakteristík – dôraz na konzervatívne hodnoty, snahu o suverénnu zahraničnú politiku alebo nutnosť vysporiadať sa s postkoloniálnou traumou. (Marlène Laruelle pôsobí na Inštitúte pre európske, ruské a eurázijské štúdiá na George Washington University v USA a odborne sa zameriava na ruský nacionalizmus, politickú identitu a pravicový extrémizmus.)[17]Historik a politológ Roger Griffin o správnosti používať slovo fašizmus v súvislosti so súčasným Ruskom a Putinom hovorí:

„Putin býva občas označovaný za fašizujúceho politika, ale v skutočnosti všetky svoje kroky podniká v rámci ruského prezidentského systému, v ktorom stále existujú voľby, a dokonca aj slobodná tlač, hoci obmedzovaná. Nie je to rozhodne sympatický režim, majú tam akúsi podivnú fúziu štátu a mafie. Naozaj nechcem súčasné Rusko obhajovať, ale definícii fašizmu nezodpovedá. ... V skutočnosti existuje mnoho spôsobov, akými možno zničiť demokraciu, a fašizmus je iba jedným z nich. ... U Putina tiež príliš nezáleží na tom, či ho môžeme alebo nemôžeme zaradiť po boku fašistov. Dôležité je, že podporuje Asada, snaží sa rozširovať svoju moc a je mu vlastný etnický koncept ruského národa, a preto by rád posunul hranice svojej krajiny kamkoľvek, kde žijú etnickí Rusi. To je hrozivé bez ohľadu na fakt, že nie je dôvod hovoriť tomu fašizmus.“[18]
Zdroje:

[01] Ľudia si to nemýlia, nacizmus je fašizmus
https://dennikn.sk/482285/ludia-nemylia-nacizmus-fasizmus/

[02] Путин будет захватывать новые территории, чтобы проложить путь к Балканам – эксперты
https://tsn.ua/ru/svit/putin-budet-zahvatyvat-novye-territorii-chtoby-prolozhit-put-k-balkanam-eksperty-356507.html

[03] NĚMCOV PŘED SMRTÍ: RUSKO SE ZMĚNILO VE FAŠISTICKÝ REŽIM
https://www.respekt.cz/fokus/nemcov-pred-smrti-rusko-se-zmenilo-ve-fasisticky-rezim

[04] Putin mluví o míru jako Hitler, Evropa pro jeho odstrašení neudělala nic, říká Kasparov
https://www.forum24.cz/putin-mluvi-o-miru-jako-hitler-evropa-pro-jeho-odstraseni-neudelala-nic-rika-kasparov/

[05] Kamil Galeev / Twitter
https://twitter.com/kamilkazani/status/1500495309595725831

[06] Obyčajný ruský fašizmus
https://nazory.pravda.sk/komentare-a-glosy/clanok/622568-obycajny-rusky-fasizmus/

[07] We Should Say It. Russia Is Fascist.
https://www.nytimes.com/2022/05/19/opinion/russia-fascism-ukraine-putin.html

[08] Putin jako Hitler: Odborník popsal paralely mezi diktátory. „Čas se mu krátí.“
https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-valka-na-ukrajine/713047/putin-jako-hitler-odbornik-popsal-paralely-mezi-diktatory-cas-se-mu-krati.html

[09] Proč Západ odmítá připustit, že Putinovo Rusko je fašistické?
https://www.project-syndicate.org/commentary/western-political-financial-elites-encourage-putin-russia-fascism-by-vasyl-cherepanyn-2022-06/czech

[10] Čtěte celý Haškův rozhovor s ruskou televizí. Ta ho (zatím) nepublikovala
https://isport.blesk.cz/clanek/hokej/417493/ctete-cely-haskuv-rozhovor-s-ruskou-televizi-ta-ho-zatim-nepublikovala.html

[11] Jefim Fištejn: Kto vládne v nacistickom Rusku?
https://www.tyzden.sk/video/87365/jefim-fistejn-kto-vladne-v-nacistickom-rusku/

[12] Rusko, z komunizmu do fašizmu v rozpätí 30 rokov, alebo Putin ako maličký führer
https://blog.sme.sk/profant/politika/rusko-z-komunizmu-do-fasizmu-v-rozpati-30-rokov-alebo-putin-ako-malicky-f-hrer

[13] PUTIN VE STOPÁCH HITLERA: JUNARMIJA JAKO HITLERJUGEND A UKRAJINEC COBY ŽID
https://www.tydenikhrot.cz/clanek/putin-ve-stopach-hitlera-junarmija-jako-hitlerjugend-a-ukrajinec-coby-zid

[14] Co se skrývá za pojmem fašismus?
https://plus.rozhlas.cz/karel-hvizdala-co-je-fasismus-8860710

[15] Hitler a Putin jsou siamská dvojčata, prohlásil Oleksij Danilov
https://www.forum24.cz/hitler-a-putin-jsou-siamska-dvojcata-prohlasil-oleksij-danilov/

[16] Chtěli fašismus, tak ho mají. Vítězné fašistické Rusko by bylo hrozbou pro celou Evropu
https://www.forum24.cz/chteli-fasismus-tak-ho-maji-vitezne-fasisticke-rusko-by-bylo-hrozbou-pro-celou-evropu/

[17] Je Rusko fašistické? Recenze nové knihy
https://www.iir.cz/je-rusko-fasisticke-recenze-nove-knihy-marlene-laruelle-is-russia-fascist-unraveling-propaganda-east-and-west

[18] Na slovo fašismus jsem citlivý, říká britský historik Roger Griffin
https://noveslovo.eu/2022/10/28/na-slovo-fasismus-jsem-citlivy-rika-britsky-historik-roger-griffin/