SVETOZOR

Politika a ekonomika     Veda a technika     Filozofia a náboženstvo     Príroda     Naj, naj, naj     Svet
Stavebníctvo     Právo     Lekárstvo     História     Slovenský jazyk     Cudzie jazyky     Všeličo     Home

Slovensko, mimoriadná situácia pre koronavírus, podrobný zoznam opatrení


Dátum: 13. marca 2020


Ústredný krízový štáb rozhodol pre koronavírus prijať prísne preventívne opatrenia, ktoré sa dotknú celého Slovenska.


Opatrenia platné od piatka od 7. hodiny

Sú zavedené dočasné hraničné kontroly na hraničných priechodoch s Maďarskom, Rakúskom, Českom a Ukrajinou. Hraničný priechod do Poľska zatiaľ zostáva otvorený, bez kontrol. Nie je vylúčené, že neskôr sa opatrenie bude týkať aj našich severných susedov.

Zatvárajú sa všetky tri medzinárodné letiská – v Bratislave, Poprade a Košiciach – pre osobnú leteckú dopravu. Obmedzenie sa netýka prepravy tovarov a súkromných letov. Odletieť bude umožnené cudzincom, ktorí sú aktuálne na Slovensku na dovolenke.

Otváracie hodiny v klientskych centrách, na úradoch práce, okresných úradoch a pobočkách Sociálnej poisťovne sa obmedzia na tri hodiny denne. Počet ľudí prichádzajúcich na úrady budú regulovať. Na rovnakom princípe regulovania počtu klientov už funguje aj pracoviská pošty. V obmedzenom režime budú otvorené aj pracoviská oddelení cudzineckej polície Policajného zboru.

Slovenská pošta funguje v obmedzenom režime, podľa potreby upravuje otváracie hodiny. Pobočky podliehajú pravidelnej dezinfekcii. Uzatvorené sú všetky lyžiarske strediská, akvaparky, detské kútiky, fitnescentrá, plavárne, wellness časti hotelov, zábavné parky, nočné bary, kasína a všetky rekreačné zariadenia vrátane kúpeľov. V prevádzke zostávajú reštaurácie a hotely.

Do krajiny budú púšťať občanov SR a ľudí s trvalým, prípadne prechodným pobytom na Slovensku. Tieto osoby však budú musieť ísť do 14-dňovej karantény. Výnimkou budú ľudia, ktorí žijú v okolitých krajinách a denne dochádzajú do práce na Slovensko alebo naopak. Cez hranice budú prednostne púšťaní, ich povinnosťou je však vybaviť si od zamestnávateľa potvrdenie o práci.

Ľudia, ktorí odmietnu ísť do domácej izolácie zo strachu, že by nakazili ostatných členov domácnosti, majú možnosť zavolať na číslo 112, kde ich informujú o najbližšom účelovom zariadení ministerstva vnútra, kde môžu prežiť karanténu. K dispozícii sú zariadenia v Gabčíkove, na Donovaloch a v Liptovskom Svätom Jáne.

V platnosti naďalej zostáva zákaz návštev v sociálnych domovoch a organizovania kultúrnych, športových a verejných podujatí.

Letka ministerstva vnútra a obrany prešla do núdzového režimu. V prípade potreby dovezie Slovákov zo zahraničia domov.

Medzinárodná nákladná doprava sa obmedzovať nebude. Cieľom je zabezpečenie fungovania spoločností a fabrík. Na 14 dní bude povolené kamiónom jazdiť aj v nedeľu.

Nemocnice postupne začnú odkladať plánované operácie a zákroky. Výnimkou sú akútne stavy a prípady, ak by choroba bez lekárskeho zásahu napredovala.

Ak človek zistí, že niekto z jeho okolia prišiel zo zahraničia a nedodržiava domácu izoláciu, môže sa obrátiť na políciu.


Opatrenie platné od soboty

Prevádzka obchodných centier bude obmedzená. V rámci nich budú fungovať len predajne potravín, drogérie a lekárne. Veľké potravinové obchodné reťazce zostávajú otvorené, ich otváracie hodiny sa nebudú upravovať.


Opatrenie platné od pondelka 16. marca

Svoje brány zatvoria na 14 dní všetky materské, základné, stredné školy aj univerzity. Fungovať nebudú ani voľnočasové organizácie. Termíny maturít sa posunú. Písomnú časť mali stredoškoláci absolvovať na budúci týždeň.

Obmedzená bude aj osobná vlaková doprava, jazdiť bude podľa prázdninového režimu. Obmedzenie sa týka aj autobusovej a lodnej dopravy. Zastavená bude medzinárodná vlaková aj autobusová doprava.


Španielska chrípka
Slovensko, mimoriadná situácia.


SVETOZOR
© Všetky práva vyhradené. All rights reserved