SVETOZOR

Politika a ekonomika     Veda a technika     Filozofia a náboženstvo     Príroda     Naj, naj, naj     Svet
Stavebníctvo     Právo     Lekárstvo     História     Slovenský jazyk     Cudzie jazyky     Všeličo     Home

Sektárska identita - Zaťatosť je energiou hlúpostiAutor: Oto Zapletal

Dátum: 18. január 2020

„Zaťatosť je energiou hlúposti“, tento výrok pravdepodobne patrí autorovi s menom Jonathan Swift (1667 - 1745).

Tento citát si v duchu pripomínam často, keď diskutujem s intelektuálne slabšími jedincami, ktorý sú si extrémne istí svojou pravdou. Sú to predovšetkým členovia rôznych náboženských siekt a menších cirkví, prívrženci extrémnych politických hnutí alebo skalopevní prívrženci rôznych konšpiračných teórii a nevedeckých názorov. Racionálna diskusia s takýmito ľuďmi je vopred odsúdená na neúspech. Pravej naopak, čím viac ich budete presviedčať, tým viac budú presvedčení o svojej pravde. Môžete si to vyskúšať u Svedkov Jehovových, ktorí s vami veľmi radi začnú štúdium svojich „právd“. Náboženským sektám sa obzvlášť darí počas prenasledovania vládnou mocou. Prenasledovanie členov siekt utvrdzuje v ich náboženskom presvedčení. Psychológovia používajú pre to termín „sektárska identita“. Skúseností s tým máme aj u nás, náboženský útlak veriacich skôr posilňoval. Bolo to možno prenasledovanie prvých kresťanov za vlády cisára Nera, ktoré posilnilo kresťanstvo natoľko, že sa v Ríme nakoniec stalo štátnym náboženstvom.

Žijeme v dobe internetu, keď každý hlupák môže buď na sociálnych sieťach alebo v diskusiách pod článkami zverejniť svoj názor. Na sociálnych sieťach sa ľudia uzatvárajú do skupín kde si navzájom potvrdzujú správnosť svojich názorov. V tomto prostredí sa človek veľmi rýchlo naladí na vlnu skupiny a prestane kriticky hodnotiť prijímané myšlienky. Máme dvadsiate prvé storočie a stále je dosť ľudí veriacich v plochú zem. A počet týchto ľudí rastie, vytvárajú komunity na sociálnych sieťach kde sa navzájom utvrdzujú o svojej pravde. Obzvlášť veľa ich je na americkom kontinente.

Hlupákov je hodne a pravda je často nad ich možnosťami chápania. A prieskumy verejnej mienky prekvapujú názormi verejnosti na isté otázky. A často nejde len o hlupákov. Poznám ľudí u Jehovových Svedkov, ktorý majú úspešne ukončené vysokoškolské štúdium.

Populisti ponúkajúci jasné a jednoduché riešenia žnú úspechy vo voľbách, a politici chápajúci zložitosť dnešnej doby strácajú volebné hlasy.

A nejde len o politiku, písanie článkov na internete je pre mnoho ľudí hlavným alebo vedľajším zamestnaním. Čím viac návštev vaše články majú, tým viac zarobíte na reklame. A pravda je nudná, zatiaľ čo lož predstavuje krásne prítmie. Západ slnka nám príde vždy krajší než deň. Ľudia milujú záhady, senzácie, konšpirácie... Niekedy to fakt na internete funguje tak, že čím väčšiu hlúposť autor napíše, tým má väčšiu návštevnosť, a prirodzene aj viac zarobí. Dnešná doba ponúka ľuďom množstvo informácii, že sa v nich už začínajú strácať aj ľudia s vysokoškolským vzdelaním, dokonca aj do diplomoviek prenikajú nepravdivé informácie.

Ďalším problémom internetu sú trolovia, u nás pôsobia prevažne ruskí. Sú to trolovia majúci viacero účtov, ktorých pracovnou náplňou je písať príspevky na sociálnych sieťach a pod článkami. Ích úlohou je hlavne vytvárať dojem, že ľudí zastávajúcich proruské názory je viac, prekričať ostatných diskutujúcich a šíriť nepravdy, polopravdy, konšpiračné teórie a oficiálnu ruskú propagandu. A pokiaľ sa im podarí vytvoriť dojem, že je ich viac, majú vyhraté, začnú sa k ním pridávať aj ďalší diskutujúci. Ľudia majú podvedomú tendenciu pridávať sa na stranu väčšiny, tak ako zvieratá sa zhlukujú do stáda alebo kŕdľa. Činnosť ruských trolov sa u nás naplno rozvinula na začiatku krízy na Ukrajine. Sú známe celé ruské trolie farmy.

Dlhé články len málokto číta do konca, čo je aj vedecky potvrdené. Takže tento článok končím. Hlavným cieľom tohto článku, bolo upozorniť na to, že na správanie a názor človeka aj v dnešnej modernej dobe pôsobia psychologické faktory, ktoré sú často silnejšie než racionálne myslenie. A prirodzene vplyv týchto faktorov je tým silnejší, čím nižšia je inteligencia danej osoby.

Sociálne siete zohrávajú podstatnú úlohu v procese utvárania a ovplyvňovania verejnej mienky
Sociálne siete (média) zohrávajú podstatnú úlohu v procese utvárania a ovplyvňovania verejnej mienky.
Autor fotografie: William Iven


SVETOZOR
© Všetky práva vyhradené. All rights reserved