Svetozor

SVETOZOR

Internetový magazín prinášajúci odborné články s prevažne nadčasovou platnosťou

UNEX DH 101, prvé československé hydraulické rýpadlo


Autor: Oto Zapletal

UNEX DH 101 je prvé hydraulické rýpadlo československej výroby.

Stroj bol po prvý raz predstavený v roku 1970 na MSV v Brne, kde získal zlatú medailu.

Hydraulické rýpadlo UNEX DH 101 vyrábali Uničovské strojírny, n. p., Uničov.

Cena v dobe výroby bola 695 010 Kčs (s vybavením), len pre podniky a organizácie.

Spočiatku sa vyrábal v červenej farbe s bielou kabínou, neskôr sa vyrábal aj v žltej farbe a nakoniec len v žltej farbe.

Kabína rýpadla mala s počiatku pozitívny čelný sklon, no neskôr bol tvar kabíny zmenený, kabína dostala negatívny sklon čelnej strany.UNEX DH 101

Hydraulické rýpadlo UNEX DH 101


Rýpadlo je určené na zemné, stavebné a ťažobné práce najrozličnejšieho charakteru, napríklad na kopanie zárezov, rýpanie a nakladanie hornín, hĺbenie základov, zemných rýh a podobne. Rozsiahle pracovné použitie je dané univerzálnym prídavným zariadením, ktorého nádoby sú priamo ovládané vysokotlakovými hydraulickými valcami s núteným pohybom v obidvoch smeroch jednotlivých členov rozlične usporiadaných kinematík. Vymeniteľné pásy umožňujú použiť rýpadlo aj v málo únosných pôdach. Podvozok rýpadla má zváranú konštrukciu, húsenicové pásy s článkami z oceľoliatiny môžu mať tri rôzne šírky: 600 mm, 760 mm a 900 mm. Každý pás podvozka je poháňaný samostatne ovládateľným a vratným hydromotorom výkonu 66 kW cez prevodovú skriňu. Otočný zvršok zváranej konštrukcie je uložený na ráme pásového podvozka pomocou veľkorozmerového axiálneho ložiska.UNEX DH 101

Hydraulické rýpadlo UNEX DH 101


Rýpadlo je poháňané vznetovým štvortaktným vodou chladeným štvorvalcovým motorom typu ŠKODA ML 634. Tento motor poháňa dve v ysokotlakové neregulačné axiálne piestové čerpadlá s menovitým tlakom 21 MPa a s dodávaným množstvom 2 x 100 litrov za minútu. Čerpadlá sú zapojené v dvojokruhovom systéme tak, aby sa mohli účelne a plynule spájať pohyby jednotlivých funkcií. Použitý systém umožňuje aj rýchlopohyb jednotlivých funkcií na zrýchlenie pracovného cyklu, spätných pohybov alebo pohybov s prázdnym pracovným zariadením. Hydraulické prvky sú umiestnené na otočnom zvršku a sú dobre prístupné. Rýpadlo sa ovláda dvoma kĺbovými pákami, čím sa umožňuje plynule spájanie dvoch pohybov jednou pákou.

Ako základné prídavné pracovné zariadenie sa dodávala hĺbková lopata so základnou alebo predĺženou násadou objemu 1,25 m3, hĺbková lopata do ťažkých podmienok objemu 1 m3 a hĺbková lopata na ľahko rozpojiteľné hmoty . Pri výškovom lopatovom zariadení sa používajú rovnaké lopaty ako pri hĺbkovom, ale sa otáčajú. Ďalším pracovným zariadením sú nakladacie lopaty, a to štandardná nakladacia lopata objemu 1,6 m3, nakladacia lopata objemu 1,25 m3 na zeminu hmotnosti najviac 2500 kg/m3 a nakladacia lopata objemu 2.0 m3 na ľahko rozpojiteľné zeminy.


Technické údaje:

Motor: vznetovým štvortaktný vodou chladený štvorvalcový motor typu ŠKODA ML 634

Výkon motora: 132,4 kW pri 1800 ot/min

Najvyššia rýchlosť otáčania otočného zvršku: 5,4 ot/min

Najvyššia pojazdná rýchlosť: 1,2 km/h – 2,4 km/h

Doba jedného pracovného cyklu: 19 – 23 sekúnd

Merný tlak na pôdu, v závislosti na šírke húsenicových pásov: 48 – 70 kPa

Šírka podvozku:
Pri šírke húsenicových pásov 600 mm: 3100 mm
Pri šírke húsenicových pásov 760 mm: 3160 mm
Pri šírke húsenicových pásov 900 mm: 3400 mm

Rázvor: 3200 mm

Hmotnosť: 27 000 kg


Hydraulické rýpadlo UNEX DH 101 nakladá zeminu na nákladný automobil ROMAN DIESEL 6x6

Hydraulické rýpadlo UNEX DH 101 nakladá zeminu na nákladný automobil ROMAN DIESEL 6x6.


Autor fotografii: Eugen Nosko

Zdroj fotografii: Deutsche Fotothek

Licencia fotografii : (CC BY-SA 3.0 DE)