SVETOZOR

Politika a ekonomika     Veda a technika     Filozofia a náboženstvo     Príroda     Naj, naj, naj     Svet
Stavebníctvo     Právo     Lekárstvo     História     Slovenský jazyk     Cudzie jazyky     Všeličo     Home

V Rusku pri skúške explodovala raketa na jadrový pohonRuská štátna spoločnosť Rosatom s oneskorením priznala smrť svojich piatich pracovníkov pri neúspešnom raketovom teste. K tragickej udalosti, podľa spoločnosti Rosatom, došlo počas "inžiniersko-technických prác" spojených s "izotopovými zdrojmi" pohonu raketových motorov na kvapalné palivo. Rosatom vysvetlil oneskorenie v oznámení úmrtia svojich pracovníkov tým, že sa testy konali na morskej platforme, z ktorej výbuch zrazil expertov do mora. "Pátralo sa po nich tak dlho, kým bola nádej, že by mohli byť nažive. Až potom sme oznámili smrť piatich pracovníkov.Ku tragédii došlo vo štvrtok, 8. augusta 2019 na severe Ruska, bol zaznamenaný mohutný výbuch a následne došlo v oblasti ku zvýšeniu radiácie. Radiáciou bolo krátkodobo zasiahnuté aj mesto Severodvinsk, ktoré leží asi 40 km od miesta explózie. Mesto Severodvinsk, uzavreté pre cudzincov, je sídlom veľkých armádnych dokov, v ktorých sa vyrábajú hlavne ponorky pre ruskú armádu. V meste žije asi 180 000 obyvateľov. Severodvinsk je druhým najväčším mestom Archangeľskej oblasti. Leží v delte Severnej Dviny približne 35 kilometrov západne od Archangeľska a 650 km severne od Moskvy.

Podľa predchádzajúcich správ sa po incidente v mieste testu zvýšila nakrátko rádioaktivita, ktorá neskôr klesla. V médiách sa objavili správy o zranených, hospitalizovaných až v Moskve kvôli ožiareniu. Priľahlá oblasť Bieleho mora, Dvinský záliv, bola uzavretá pre civilnú plavbu, údajne na jeden mesiac.

Americkí experti na jadrové technológie sa domnievajú, že explózia a následný únik radiácie v severnom Rusku pravdepodobne súvisia s testovaním rakety na jadrový pohon, o ktorej vlani hovoril ruský prezident Vladimír Putin. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že výbuch nastal pri skúške raketových motorov na kvapalné palivo. Lenže pri explózii pri skúške raketových motorov na kvapalné palivo, by nedošlo ku úniku rádioaktivity. Zrejme išlo o skúšku jadrového raketového motoru na kvapalný vodík. Základný princíp jadrového raketového motora je jednoduchý. Pracovný plyn (kvapalný vodík) je ohrievaný reaktorom rozžeraveným jadrovým štiepením. Ten následne obrovskou rýchlosťou uniká tryskami a poháňa raketu.


Americký jadrový raketový motor NERVA
NASA
Na obrázku je americký jadrový raketový motor NERVA.
USA mali funkčný jadrový raketový motor už v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Bol určený pre misiu na Mars, ktorá sa ale neuskutočnila.
Pôvod fotografie: NASA
Rok vytvorenia obrázku: 1963

SVETOZOR
© Všetky práva vyhradené. All rights reserved