SVETOZOR

Politika a ekonomika     Veda a technika     Filozofia a náboženstvo     Príroda     Naj, naj, naj     Svet
Stavebníctvo     Právo     Lekárstvo     História     Slovenský jazyk     Cudzie jazyky     Všeličo     Home

Smutné prvenstvo Ruska v počte samovráždRusko je na prvom mieste na svete v počte samovrážd mužov v prepočte na 100 tisíc obyvateľov.

V roku 2016 to bolo 48,3 muža na 100 tisíc obyvateľov.

Celkovo v počte samovrážd oboch pohlaví je na treťom mieste, 26.5 samovrážd na 100 000 obyvateľov.


V Počte samovrážd na jedného obyvateľa Rusko prekračuje svetový priemer 2,5-krát, 26,5 prípadov na 100 tisíc ľudí. Svetový priemer je 10,5 na 100 tisíc ľudí. Rusko je celkovo v počte samovrážd na treťom mieste na svete. Vyššie je iba v Lesotho a Guyana.

V roku 2016 v Ruskej federácii spáchalo samovraždu celkom 44 673 ľudí. Z tohto hľadiska je to približne 122 samovrážd za deň alebo päť - každú hodinu.

Jeden z obyvateľov Ruska teda pácha samovraždu v priemere každých 12 minút.

Údaje pochádzajú od Svetovej zdravotnícke organizácie (WHO).

Evgeny Kasyanov, psychiater z Národného centra lekárskeho výskumu pre psychiatriu a neurológiu V.M. Bechtereva spája vysoký počet samovrážd s následkami kolapsu ZSSR, krízou 90. rokov a vysokou konzumáciou alkoholu na obyvateľa: „Od roku 1985 sa počet samovrážd zvýšil a dosiahol vrchol na konci 90-tých rokov a na začiatku roku 2000, potom postupne klesal. V Rusku sú hlavnými príčinami ekonomické a politické faktory. Máme veľa chudobných ľudí a mladí ľudia vyrastajú vo veľmi ťažkých podmienkach, nevidia žiadne vyhliadky a požívajú alkohol. To všetko zvyšuje riziko samovraždy. “

Podľa oficiálnych ruských štatistík je počet samovrážd v Rusku nižší než uvádza WHO a má klesajúci trend, no objavujú sa závažné podozrenia, že dochádza k zamlčovaniu údajov o samovraždách.

Pavel Astakhov, komisár pre práva dieťaťa pri prezidentovi Ruska, uviedol:
„Štát udržuje presný počet samovrážd v tajnosti. Niektoré sa zaznamenávajú ako nehody. Ak nevyriešime korene tohto problému, stratíme celú generáciu. Šesť tínedžerov spáchalo samovraždu za 10 dní. Nejde o samovražednú epidémiu. Toto je štátna tragédia“

Je možné veriť nižším oficiálnym údajom o počtoch samovrážd v Rusku?

V Rusku sa prejavuje vysoká miera úmrtnosti s neurčenými príčinami, keď lekár nedokáže určiť príčinu smrti. Na národnej úrovni presahujú úmrtia s neurčenými príčinami samovraždy ako príčina smrti. V mnohých regiónoch ich počet dosahuje obrovskú úroveň: napríklad v roku 2018 úmrtnosť s neurčenými príčinami na území Chabarovska prekročila 73,7-krát úmrtnosť na samovraždy. Podľa Federálnej štátnej štatistickej služby v roku 2018 v Rusku zomrelo s neurčenými príčinami smrti 42 657 ľudí. Z toho je zrejmé, že množstvo samovrážd v Rusku sa do štatistík zaznamenáva ako úmrtie s neurčenou príčinou.


Guyana, Rusko, USA, Nemecko, Veľká Británia
Porovnanie počtu samovrážd v prepočte na 100 000 obyvateľov - Guyana, Rusko, USA, Nemecko, Veľká Británia.


SVETOZOR
© Všetky práva vyhradené. All rights reserved