SVETOZOR

Politika a ekonomika     Veda a technika     Filozofia a náboženstvo     Príroda     Naj, naj, naj     Svet
Stavebníctvo     Právo     Lekárstvo     História     Slovenský jazyk     Cudzie jazyky     Všeličo     Home

Najväčšie zvony na sveteNajväčším zvonom na svete je Cársky zvon tiež známy pod názvom Car-kolokol aleb Cár-zvon.

Nachádza sa v ruskom v hlavnom meste Moskva. Stojí na podstavci na Katedrálnom námestí pri kremeľskej zvonici Ivana Veľkého.

Tento obrovský zvon má výšku 6,14 m, priemer 6,6 m a hmotnosť 216 000 kg.

Príkaz na výrobu gigantického zvonu vydala cárovná Anna I. Výroba zvona začala v roku 1733. Priamo v Kremli vykopali 10 metrov hlbokú jamu, v ktorej sa urobila forma na zvon. Práce boli vykonávané pod vedením zvonára Ivana Motorina. Na tento zvon bol použitý aj kov z predchádzajúceho cárskeho zvona a do zmesi sa pridalo 525 kilogramov striebra a 72 kilogramov zlata. Prvý pokus o odliatie zvona nevyšiel a v auguste 1735 Ivan Motorin zomrel. Výrobu zvona dokončil 25. novembra 1735 Motorinov syn Michail. Tavba kovu trvala 36 hodín v štyroch peciach a odliatie trvalo 1 hodinu a 12 minút. Potom pokračovali práce na výzdobe zvona. Sú na ňom zobrazení: Anna I., cár Alexej Michajlovič, svätí, anjeli a pásy s rastlinnými ornamentmi.

Krátko po tom čo bol zvon dokončený, v roku 1737 vypukol v Moskve požiar. Oheň zachvátil aj drevenú konštrukciu, ktorá ho podopierala v odlievacej jame. Pri hasení došlo k príliš prudkému ochladeniu zvona a ten praskol. Zo zvona sa odlomil veľký kus, s hmotnosťou 10 432,6 kg. Zvon sa stal nepoužiteľným a preto jamu aj so zvonom zasypali.

V roku 1834, teda asi o 100 rokov, dal cár Mikuláš I. tento zvon vykopať. 17. augusta 1836 bo umiestnený na Katedrálne námestie pri kremeľskej zvonici Ivana Veľkého. Tam je dodnes.

Napoleon Bonaparte keď v roku 1812 obsadil Moskvu, chcel si tento zvon zobrať ako trofej do Francúzska, ale kvôli jeho veľkosti a hmotnosti to nedokázal urobiť.

Rozmery zvona a diera v ňom umožnili, že istý čas slúžil aj ako kaplnka.


Najväčším zaveseným pohyblivým zvonom na svete bol tiež zvon z názvom Car-kolokol, cársky zvon. Bol odliaty v roku 1656 a vážil 160 ton. Bol v Kremli zavesený v roku 1668, ale zrútil sa počas veľkého požiaru Kremľa 19. júna 1701.

Najväčším zaveseným pohyblivým zvonom v súčasnosti na svete je „Tlstý Peter“. Má priemer 3,24 metra a hmotnosť 24 000 kg. Nachádza sa v katedrále v Kolíne nad Rýnom, v Nemecku. Odliaty bol v roku 1923 v durýnskom meste Apolda.

„Tlstý Peter“ je stále najväčším zaveseným pohyblivým zvonom na svete, hoci pre americký Newport bol na prelome tisícročia vo Francúzsku odliaty ešte väčší zvon. Ten váži až 30 000 kg. Nenašla sa však pre neho zvonica, ktorá by ho uniesla.

Dátum napísania článku: 16. december 2017

Autor článku: Oto Zapletal

Najväčší zvon na svete, Moskva, Rusko
Najväčší zvon na svete, Moskva, Rusko.
Autor fotografie: wanghongliu
Licencia fotografie: (CC BY-SA 3.0)

SVETOZOR
© Všetky práva vyhradené. All rights reserved