SVETOZOR

Politika a ekonomika     Veda a technika     Filozofia a náboženstvo     Príroda     Naj, naj, naj     Svet
Stavebníctvo     Právo     Lekárstvo     História     Slovenský jazyk     Cudzie jazyky     Všeličo     Home

Múdrosť múdrych zmarím a rozumnosť rozumných zavrhnem





Lebo slovo kríža je bláznovstvom pre tých čo idú do záhuby, ale pre tých, čo sú na ceste spásy, teda pre nás, je Božou mocou. Veď je napísané: "Múdrosť múdrych zmarím a rozumnosť rozumných zavrhnem." Kdeže je múdry? Kde je zákonník? A kde mudrák tohto veku? Neobrátil Boh múdrosť tohto sveta na bláznovstvo? Lebo keď svet v Božej múdrosti nepoznal svojou múdrosťou Boha, zapáčilo sa Bohu spasiť veriacich bláznovstvom...
Biblia, Prvý list Korinťanom 1,18 – 1,21.
SVÄTÉ PÍSMO STARÉHO I NOVÉHO ZÁKONA, Slovenský ústav svätého Cyrila a Metoda, Rím 1995.


Boh nás týmto textom len varuje, aby sme neboli pyšní a namyslení. Boh nespôsobuje nešťastia opísané nižšie, tie ale často bývajú spôsobené namyslenosťou múdrych. Tvrdenia vedcov treba brať vždy s istou rezervou. Najmä ak niekedy tvrdia, že Boh neexistuje. Tento ich omyl nás môže stáť večný budúci život. Aj veľmi múdri ľudia sa môžu mýliť.

Pýcha a nadutosť vedcov s konca 19. storočia bola obrovská a náboženstvo bolo pre nich len zastaraná povera. Boh neexistuje, veda to dokázala, hlásali ateisti. Keď dnes číta vzdelaný človek knihy týchto autorov, až žasne nad ich nevedomosťou. Prečítajte si vedeckú knihu o vesmíre, zo začiatku dvadsiateho storočia, budete prekvapený koľko nesprávnych tvrdení obsahuje. Súčasná astrofyzika úplne zmenila vedecký pohľad na vesmír spred sto rokov. A dnešní vedci sú už oveľa opatrnejší vo vyjadrovaní. Používajú výrazy ako: „na základe súčasných poznatkov predpokladáme“, „na základe posledných meraní predpokladáme“, a podobne. Nechávajú si pootvorené zadné dvierka na ústup, ak by náhodou ďalšie poznatky ich doterajšie predpoklady vyvrátili.


Ľudská pýcha a múdrosť bola už veľakrát zahanbená. Prvý raz zrejme pri stavbe babylonskej veže, kde sa Bohu znepáčila ľudská pýcha.

V roku 1790 parížska Akadémia vied, najváženejšia vedecká inštitúcia tej doby, vydala vyhlásenie, v ktorom popiera že z vesmíru na zem padajú meteority: „Kamene z neba padať nemôžu a preto ani nepadajú.“ Súčasná veda samozrejme meteority z vesmíru nepopiera a študuje ich.

Múdri ľudia naplánovali a postavili vtedy najdlhší oceľový železničný most na svete. 28. decembra 1879 po novom moste, za veterného počasia, prechádzal rýchlik. Časť mosta sa zrútila s vlakom do mora. Vlak bol našťastie len slabo obsadený, takže pri nešťastí zahynulo len 90 osôb, vrátane železničného personálu.

V roku 1912 múdri ľudia naplánovali a postavili nepotopiteľnú loď Titanic, ktorá sa potopila pri svojej prvej plavbe.

V roku 1915 múdri ľudia naplánovali a postavili priehradu, ktorá vydržala len niečo vyše roka. V roku 1916 sa pretrhla hrádza priehrady a vodný príval zahubil 62 ľudí, zničil a poškodil desiatky domov v obci Desná, v Čechách.

Hitler vybudoval neporaziteľnú armádu, ktorá bola totálne porazená.

Neomylní socialistickí vedci v Sovietskom zväze a v podriadených socialistických krajinách odmietli genetiku ako buržoáznu pavedu. Socialistickí vedci, ktorí obhajovali genetiku buď stratili prácu vo vede, alebo boli zatknutí. Na čele boja proti genetike bol Stalinom podporovaný Trofim Denisovič Lysenko. Sovietsky zväz neskôr, po smrti Stalina, potichu opúšťa opovrhovanie genetikou.

V roku 1975 došlo v Číne ku najtragickejšiemu pretrhnutiu hrádze priehrady na svete. O život prišlo 26 000 ľudí a ďalších zhruba 150 000 ľudí podľahlo následným epidémiám. Valiaca sa voda pripravila o strechu nad hlavou 11 miliónov ľudí.

Sovietsky zväz mal absolútne bezpečnú jadrovú energetiku, 26. apríla 1986 prišla katastrofálna havária v Černobile.

Japonci vo Fukušime postavili bezpečnú atómovú elektráreň, ktorá po poškodení vlnou tsunami spôsobila jadrovú katastrofu.

Rok 2017, média šíriace ruskú propagandu tvrdia, že najnovší ruský hlavný bojový tank T-14, ktorý je postavený na základe univerzálnej platformy Armata, nie je možné zničiť za pomoci žiadnych z existujúcich protitankových prostriedkov. Takže uvidíme.



Nepotopiteľná loď Titanic sa potopila na svoje prvej plavbe
Nepotopiteľná loď Titanic sa potopila na svoje prvej plavbe.
Rok vytvorenia ilustrácie: 1912
Autor ilustrácie: Magazine Die Gartenlaube






SVETOZOR
© Všetky práva vyhradené. All rights reserved