SVETOZOR

Ekonomika a ekonómia     Veda a technika     Filozofia     Príroda    
História     Kultúra a umenie     Zdravie     Školské vedomosti    
Stavebníctvo a architektúra     Naj, naj, naj     Svet     Ostatné     Home
HIP-HOP koncert
HIP-HOP koncert

Čo je hip-hop, rap, diss, break-dance a graffiti?


Vysvetlenie významu a pôvodu výrazov hip-hop, rap, MC, diss, beatbox, break-dance, graffiti.


Hip-hop je súhrnné označenie pre subkultúru (dnes už skôr kultúru) ktorá v sebe zahŕňa okrem hudby a tanca aj spôsob života, názory na svet a život v ňom, spôsob obliekania, slang, graffiti, uličný basketbal a skateboarding. Názov je odvodený z pohybu pri tanci, kde “hip” sú bedrá a “hop” znamená skákať-hýbať sa, takže doslovne to znamená „skákajúce bedrá“. Hip-hop vznikol v 70. rokoch dvadsiateho storočia ako subkultúra v New Yorku, v štvrtiach Harlem, Bronx a Brooklyn. V počiatkoch hip-hopu sa ako hlavné zložky tejto subkultúry uvádzali 4 základné elementy - rap, DJing, Break-dance a graffiti. Ako piaty element sa uvádza beatbox. V priebehu rokov sa tieto elementy viac špecifikovali a pribudli ďalšie. Termínom hip-hop sa označuje aj hudba typická pre túto kultúru.


Rap je hudobný štýl ktorý patrí do hudobného štýlu hip-hop. Rap je podžáner (subžáner) hip-hopu. Je tvrdý, agresívny a neľútostný. Neexistujú v ňom žiadne hranice, žiadne obmedzenia. Správny rap je rebelský, má šokovať, musí byť proti niečomu. Raper v texte môže neobmedzene vyjadriť svoju zlosť. Často obsahuje množstvo nadávok, nespisovných slov a vulgarizmov, ale nie je to podmienkou. Rap môže byť aj bez nadávok a vulgarizmov.


MC - Master of Ceremonies (doslovne preložené „majster ceremónii“, a má význam „udržiavať párty nažive“), je skratka často používaná pred mnohými menami interpretov hip-hopovej hudby. Dídžeji popri púšťaní hudby začali niečo hovoriť do hudby, povzbudzovať ľudí k tancu, rečou zabávať ľudí počas hudby. Do hudby začali recitovať rýmy, a na gramofóne púšťali slučky, ľuďom sa to páčilo. A títo dídžeji sa začali nazývať MC (čítaj em-sí). Spočiatku to bol freestyle, čiže voľný štýl, rýmovali priamo z hlavy do hudby, čo chceli povedať, čo ich hnevalo, alebo len tak zabaviť poslucháčov niečím. Skutočný MC musí byť schopný ihneď skladať rýmy, priamo bez prípravy do hudby. Prvým MC na svete bol Melle Mel. Z tohto recitovania do hudby sa vyvinul rap.


Beatbox – je imitovanie zvukov hudobných nástrojov, najčastejšie ide o bicie nástroje.
V beatboxe sa organizujú aj súťaže, prípadne býva zložkou niektorých hip-hopových skladieb, trebárs aj úplne bez ostatných nástrojov či hudobného sprievodu vôbec.
Najznámejší interpreti sú Kenny Muhhamad, Rahzel, D-low, Hiss Biz Markie, Leejay Abucayan, Killa Kela, Doug E. Fresh, Codfish, NaPoM.


Hip-hop - break dance Hip-hop - break dance          

Break-dance je súhrnné označenie pre viaceré formy tancov, ktoré sa tancujú v rytmoch hip-hopovej hudby. Jedná sa o veľmi dynamické tance do ktorých sa zapája celé telo, ich súčasťou sú niekedy aj akrobatické prvky. Tak ako celá hip-hopová kultúra aj break-dance vznikol v sedemdesiatych rokoch minulého storočia v štvrtiach New York City ktoré obývali prevažne Afroameričania a Latinoameričania.


Diss je výraz odvodený od slova disrespect (neúcta). Dvaja raperi z mikrofónmi stoja na stejdži a dissujú proti sebe, pričom sa často používajú hanlivé, nespisovné a škaredé výrazy. Ale diss je aj pieseň, ktorej primárnym účelom je verbálne napadnúť niekoho iného, zvyčajne iného umelca. Diss je často výsledkom existujúceho, eskalujúceho sporu medzi dvoma rapermi, zapojenými umelcami môžu byť napríklad bývalí členovia skupiny alebo umelci v konkurenčných značkách. Diss je podporovaný fenoménom hip-hopovej rivality. Pod pojmom sneak diss sa rozumie druh verša v piesni, ktorým sa umelec nezmieňuje o konkrétnom jednotlivcovi, ale opisuje alebo odkazuje naň negatívnym alebo hanlivým spôsobom.


Hip-hopová móda tak ako celý hip-hop pochádza z oblasti chudobných štvrtí New Yorku.
Nové oblečenie sa kupovalo pre mladých väčšie, veď dorastieš, alebo priberieš a nové ti kupovať nebudeme. Oblečenie sa tiež dedilo po starších súrodencoch, takže často bolo väčšie. Odtiaľ pochádza štýl obliekania voľných, veľkých a širokých vecí.
Trend nosiť spustené nohavice, pochádza zo symboliky dostupnosti homosexuálnych praktík v amerických väzniciach. Muži po príchode z väzenia na slobodu si tento štýl obliekania ponechali.
Pevnou súčasťou hip-hopového spôsobu života je šport, najmä uličný basketbal, preto je súčasťou hip-hipovej módy aj športové oblečenie. Sú to rôzne športové. dresy, tepláky, šiltovky, značková športová obuv.


HIP-HOP - GRAFFITI
HIP-HOP - GRAFFITI

Graffiti je výtvarné umenie, ktoré je súčasťou hip-hopovej kultúry (subkultúry). Graffiti sa považuje za subkultúrnu formu výtvarného prejavu, ktorá je anarchistickou manifestáciou sociálnej slobody. Obvykle sa jedná o vytvárne diela rôznorodej kvality na múroch, betónových plochách, plotoch, železničných vagónoch, mostoch, v metre a podobne.
Tvorca graffiti sa nazýva writer (čítaj vrajter). Väčšinou writeri píšu alebo maľujú svoje mená alebo mená svojich crew (čítaj krú).
Tagy, tagovanie (čítaj tegy a tegovanie), sú to podpisi writera fixkou, či na stenu, alebo na hocičo iné.
Gangy v 70. rokoch dvadsiateho storočia v New Yorku si označovali sprejom po stenách svoje územie.

Autor: Oto Zapletal

Dátum: 26. júna 2020SVETOZOR
© Všetky práva vyhradené. All rights reserved