SVETOZOR

Politika a ekonomika     Veda a technika     Filozofia a náboženstvo     Príroda     Naj, naj, naj     Svet
Stavebníctvo     Právo     Lekárstvo     História     Slovenský jazyk     Cudzie jazyky     Všeličo     Home

Koronavírus 2019-nCoV – príznaky ochorenia a liečbaAutor: Oto Zapletal

Dátum: 31. január 2020

Aktualizácia: 2. Február 2020

Koronavírus 2019-nCoV – pôvod, spôsob prenosu, symptómy - príznaky ochorenia a liečba.


Koronavírusy patria do čeľade Coronaviridae a sú to pleomorfné RNA vírusy, ktoré dostali svoje meno kvôli tvaru, pri pozorovaní pod elektrónovým mikroskopom, pripomínajúcemu (kráľovskú) korunu.


Koronavírus 2019-nCoV je prenosný medzi ľuďmi, k prenosu dochádza na základe kvapôčkovej infekcie. Teda infikované telesné tekutiny pri kašli a kýchaní roznášajú vírus. K infikovaniu môže dôjsť i nepriamo, prostredníctvom infikovaných predmetov. Vírus totižto prežíva niekoľko hodín i mimo organizmus. Infekcia sa šíri od nakazených osôb aj počas inkubačnej doby.


Na infiltráciu sa tento typ vírusu potrebuje pripevniť na povrch hostiteľskej bunky, čo pri tomto type vírusov predstavuje najmä dýchacie ústrojenstvo, srdce alebo obličky. Následne hostiteľská bunka praskne a vírus napadne aj okolité bunky, čím sa v tele začne postupne šíriť.


Vypuknutie nákazy sa dáva do súvislosti s veľkým trhoviskom, kde sa predávajú morské ryby a iné zvieratá. Porovnanie genetických sekvencií tohto vírusu a iných vírusových vzoriek ukázalo podobnosť so SARS-CoV (79,5%) a s netopierovými koronavírusmi (96%), čo naznačuje, že vírus pravdepodobne pochádza z netopierov. Netopiere na tejto tržnici bolo taktiež možné kúpiť, Číňania ich konzumujú ako pochúťku.


Prvá známa infekcia, týmto koronavírusom, u ľudí sa vyskytla začiatkom decembra 2019. Prepuknutie 2019-nCoV bolo prvýkrát zistené vo Wuhan v Číne v polovici decembra 2019. Fylogenetická štúdia založená na uverejnených genómoch naznačuje, že prenos bol pravdepodobne z jediného infikovaného zvieraťa. Vírus sa následne rozšíril do všetkých ostatných provincií Číny a zatiaľ do viac ako dvadsiatich ďalších krajín v Ázii, Európe, Severnej Amerike a Oceánii.


Symptómy – príznaky ochorenia spôsobeného koronavírusom 2019-nCoV:
(Môžu byť prítomné iba niektoré z týchto príznakov.)
- únava a slabosť
- nádcha a sekrécia z nosa
- kašeľ
- bolesť celého tela, hlavy, kĺbov ako pri chrípke
- bolesť v krku
- bolesť brucha
- zvýšená telesná teplota až horúčka
- sťažené dýchanie


Popri tom sa môže vyskytovať:
-hnačka
-zvracanie
-kožné vyrážky
-krvácanie (bez úrazu) a drobné krvné podliatiny


Ochorenie môže vyústiť do pľúcnej pneumónie, ohrozovať život človeka zlyhaním dýchania, zlyhaním obličiek a nakoniec spôsobiť smrť. Ochorenie sa už dá v tomto štádiu diagnostikovať pomocou RTG ako obojstranný zápal pľúc.


Po vyšetreniach novo nakazených sa zistilo, že prvými príznakmi ochorenia spôsobeného koronavírusom 2019-nCoV môžu byť hnačka, nevoľnosť a ďalšie problémy s tráviacou sústavou, bolesti hlavy a vo vzácnejších prípadoch aj tlak na hrudi. Lekári tiež poznamenávajú, že v mnohých prípadoch boli u infikovaných pozorované iba atypické príznaky choroby a nedochádzalo ani k zvýšeniu teploty, takže prítomnosť nebezpečného vírusu bolo možné zistiť až po ďalších testoch.


V súčasnosti nie je k dispozícii žiadna špecifická liečba, takže liečba je zameraná na zmiernenie príznakov, ktoré môžu zahŕňať horúčku, suchý kašeľ a dýchavičnosť. Čínske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CCDC) testuje existujúcu liečbu pneumónie z hľadiska účinnosti pri liečbe pneumónie súvisiacej s koronavírusmi. Neustále sa pracuje na získavaní nových informácii o víruse samotnom i o možnostiach prevencie a účinnej liečby.


ultraštruktúrna morfológia nového koronavírusu 2019-nCoV
Tento obrázok vytvorený v Centre pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) zobrazuje koronavírus 2019-nCoV.
Autor tejto ilustrácie: CDC/ Alissa Eckert, MS; Dan Higgins, MAM.
Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb, je súčasťou Ministerstva zdravotníctva a sociálnych služieb USA.


SVETOZOR
© Všetky práva vyhradené. All rights reserved