SVETOZOR

Internetový magazín prinášajúci odborné články s prevažne trvalou alebo dlhodobou platnosťou

Rozlepená obuv

Čím a ako zalepiť rozlepené tenisky a topánky? Svojpomocne doma


Autor: Oto Zapletal

Dátum: 20. októbra 2023

V minulosti sa v obuvníctve používalo len lepidlo z múky a kukuričného škrobu, na lepenie a vystuženie niektorých vnútorných dielov obuvi. V krížovkách sa s jeho názvom stretávame dodnes, toto lepidlo sa nazývalo pop. Zvršok s podošvou sa vtedy spájal šitím alebo drevenými klincami, neskôr sa začali používať aj kovové klince. Lepená obuv sa objavila až s nástupom priemyselnej výroby obuvi. A tomuto trendu sa musela prispôsobiť aj oprava obuvi. Ešte v osemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia sa pri oprave obuvi v Československu často používali len dva základné typy lepidiel, kaučukové lepidlo s názvom Robinol Cement a polychloroprénové lepidlo s názvom Vukolep, v súčasnosti je u nás toto lepidlo známe pod názvami Partiprén alebo Chemoprén. Lenže, vtedy boli pri výrobe obuvi používané iné materiály než dnes, vtedy tieto lepidlá úplne postačovali. Ale už koncom osemdesiatych rokov sa v Československu začínajú objavovať aj pri oprave obuvi polyuretánové lepidlá, s ktorými ale starší opravári obuvi ešte nevedeli pracovať a odmietali ich, preto tieto lepidla používali len niektoré opravovne. Neskôr s nástupom modernej športovej obuvi sa začali používať materiály, ktoré už nebolo možné lepiť polychloroprénovým lepidlom. A opravovne obuvi začínajú vo väčšej miere používať polyuretánové lepidlá, ktoré sú na lepenie športovej obuvi (predovšetkým tenisiek) určené. A tieto lepidlá sa používajú dodnes. Pri profesionálnom použití pri oprave obuvi sa používajú dvojzložkové polyuretánové lepidlá, pričom druhou zložkou je sieťovadlo, ktoré zvyšuje pevnosť spoja.

Rozlepenú tenisku polychloroprénovým lepidlom (napríklad Chemoprénom) väčšinou úspešne nezalepíte. Úspešnejší budete pri použití sekundového lepidla, ktoré má ale tú nevýhodu, že vytvára príliš pevný neohybný spoj, ktorý sa často láme. No pri lepení niektorých časti obuvi nám môže sekundové lepidlo, najmä pri menších odlepených častiach, skvelo poslúžiť. Na lepenie obuvi je vhodnejšia gélová forma sekundového lepidla.

Pred lepením musia byť lepené plochy suché a zbavené nečistoty, nesmú byť mastné. Mali by sme ich očistiť a zároveň zdrsniť brúsnym papierom.

Optimálnym lepidlom na lepenie tenisiek doma, je rýchloschnúce (sekundové) lepidlo na báze polyuretánu (napríklad TYTAN 60 SEKUND, OTTOCOLL Rapid). Pri lepení postupujeme podľa návodu uvedenom na obale. Alebo použijeme normálne polyuretánové lepidlo (napríklad PU MAX, PURLEP).

Bežné polyuretánové lepidlo (PU lepidlo) sa na lepenie obuvi používa tak, že sa na obidve plochy, ktoré pred lepením očistíme brúsnym papierom, nanesie tenká vrstva lepidla, ktorá sa nechá zaschnúť asi 30 – 40 minút, potom sa nahreje na teplotu nad 55 - 60°C (môžeme použiť fén) a pevne stlačí, v profesionálnej praxi sa na účel stlačenia používa lis. Čím viac sa podarí spoj stlačiť, tým lepšie drží. Lepené plochy musia byť pri lepení úplne suché a odmastené. Obzvlášť pevný spoj získame, ak do lepidla tesne pred lepením primiešame sieťovadlo, ktoré sa k týmto lepidlám dá dokúpiť, niekedy sa predáva spolu s lepidlom.

Ďalší spôsob lepenia, ktorý sa pri lepení polyuretánovými lepidlami úspešne použiť, je nasledovný: Lepidlom natrieme obidve plochy a ešte za mokra ich spojíme, spoj pevne zaťažíme a necháme zaschnúť asi 10 hodín. Večer môžeme takto obuv zlepiť a nechať do rána, ráno je obuv zalepená. Pre tento spôsob lepenia je najvhodnejšia bežná izbová teplota.

Pre zúfalcov, čo majú doma len Chemoprén (polychloroprénové lepidlo) uvádzam ešte spôsob, ktorý sa v časoch, keď ešte neboli polyuretánové lepidlá tak rozšírené ako dnes, často používal. Chemoprénom sa tenkou vrstvou natreli obidve plochy, lepidlo sa nechalo zaschnúť 24 hodín, potom sa znova natreli tenkou vrstvou obe plochy, nechali sa zaschnúť asi 20 minút, spoje sa zlepili a následne zaťažili alebo zaklepali kladivom.