SVETOZOR

Internetový magazín prinášajúci odborné články s prevažne trvalou alebo dlhodobou platnosťou

Najvyšší strom na svete a na Slovensku


Autor: Oto Zapletal

Dátum: 26. máj 2022

Strom, ktorý je zo všetkých stromov najvyšší.

Najvyššie stromy na svete rastú v Sekvojovom národnom parku v severnej Kalifornii, v USA.

Najvyšším druhom stromu na svete je Sekvoja vždyzelená (Sequoia sempervirens). Tento strom rastie na západnom pobreží USA.

Do roku 2006 bol považovaný za najvyšší existujúci živý strom Stratosphere Giant, v preklade stratosférický obor. Stratosphere Giant bol objavený v júli 2000 v Humboldt Redwoods v národnom parku Chris Atkins, USA.
V roku 2000 mal výšku 112,34 m.
V roku 2010 mal výšku 113,11 m.
Za 10 rokov narástol o 0,77 m.

Stratosphere Giant je obklopený veľkým počtom stromov takmer rovnakej veľkosti. Aby sa zabránilo poškodeniu cestovným ruchom, presná poloha stromu nebola oznámená verejnosti.

Dňa 25. augusta 2006 objavili Chriswood Atkins a Michael Taylor, v Národnom parku Redwood, strom ,ktorý je vyšší než Stratosphere Giant . Stromu namerali výšku 115,55 m, a nazvali ho Hyperion. Objem dreva tohto stromu sa odhaduje na 530 m3, a jeho vek odhadujú na 600 rokov. Ale iní vedci predpokladajú že je starý 700 až 800 rokov.

Okrem tohto stromu našli ešte ďalšie dva stromy, ktoré sú vyššie než Stratosphere Giant. Takže najvyšší známi strom na svete, Stratosphere Giant, sa prepadol s prvého miesta na štvté miesto. Dva novoobjavené stromy, Helios a Icarus, merajú 114,7 a 113,14 m. Všetky tieto stromy patria do druhu Sekvoja vždyzelená (Sequoia sempervirens).

Najmohutnejším druhom stromu na svete je Sekvojovec obrovský, tiež nazývaný Sekvojovec mamutí. Po latinsky Sequoiadendron giganteum, v angličtine má tento druh stromov názov Sequoiadendron giganteum.

Výšku dosahuje okolo 100 m a vek až 3 000 rokov a patrí medzi najstaršie dreviny na svete.

Sekvojovec obrovský, ktorý bol pomenovaný Generál Sherman, je nie len najmohutnejším stromom na svete, ale zároveň aj najväčší známy žijúci organizmus na planéte Zem.

Generál Sherman, ktorý sa nachádza v Národnom parku Sequoia v Kalifornii, je vysoký 83,8 m, obvod kmeňa má 31,3 m. Tento strom má objem asi 1500 m3 dreva a jeho hmotnosť sa odhaduje na 2154 ton.

Rod sekvoja bol pomenovaný na počesť náčelníka indiánskeho kmeňa irokézov Sequoia, ktorý vytvoril písmo pre svoj ľud. V preklade z jazyka indiánov znamená sekvoja "veľký strom".

Na Slovensku je v súčasnosti najvyšším rastúcim stromom jedľa biela. Najvyššia jedľa biela, ktorá je zároveň aj najvyšším stromom na Slovensku, rastie vo Veporských vrchoch v NPR Dobročský prales a má výšku 58 metrov.

V Dobročskom pralese rástla aj najväčšia slovenská jedľa, ktorú nazývali Dobročská jedľa. Tento strom mal výšku 56 metrov a priemer kmeňa 193 cm. Zrútil sa vo víchrici v roku 1964 a jeho vek bol podľa odhadov odborníkov asi 500 rokov.

Sekvojovec mamutí

Stromy rodu sekvoja sú najväčšími a najvyššími stromami na planéte Zem.
Tieto stromy sú chránené, no v minulosti ich bezohľadne stínali.
Dátum vytvorenia ilustrácie: okolo roku 1860
Autor ilustrácie: A.J. Campbell, 119 Walnut St., c1860 (Cin. O. : Middleton, Strobridge & Co.)